Küçük Sahne


Küçük Sahne, İstiklal Caddesi üzerinde yer alan Atlas Pasajı’nın üst katında kurulmuştur. 1870 Beyoğlu Yangını’ndan sonra inşa edilen Hagop Köçeoğlu Konağı, 1940’ta satılmış ve bina 1948’de alt katı pasaj olarak yenilendikten sonra açılmıştır. Pasaj içine yapılan Atlas Sineması kısa zamanda İstanbul’un en büyük ve en ünlü sineması olmuştur.

1970’li yıllarda Atlas Pasajı 
SALT Araştırma, Fotoğraf ve Kartpostal Arşivi 

1951’de binanın birinci katında Muhsin Ertuğrul tarafından kurulan Küçük Sahne Topluluğu, yeni inşa edilen 295 koltuklu salonda perdelerini açar. 1957’ye dek Küçük Sahne Topluluğu tarafından kullanılan salon, daha sonra çok sayıda tiyatro topluluğuna ev sahipliği yapar.

1957’den sonra sırasıyla Dormen Tiyatrosu, Mücap Ofluoğlu Tiyatrosu, Ulvi Uraz Tiyatrosu, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Ayfer Feray Tiyatrosu, Dostlar Tiyatrosu, Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu, Aydemir Akbaş Tiyatrosu, Ferhan Şensoy ve Ortaoyuncular, Nokta Tiyatrosu, Salih Kalyon Tiyatrosu, Bizim Tiyatro, Sadri Alışık Tiyatrosu bu Küçük Sahne’yi kullanır.

1970’li yıllarda Atlas Pasajı 
SALT Araştırma, Fotoğraf ve Kartpostal Arşivi 

Küçük Sahne’de uzun yıllar oyun sahneleyen Ortaoyuncular’ın, Ferhan Şensoy’un yazıp yönetip ve de oynadığı İran Molla Devrimi’ni konu alan “Şahları da Vururlar” isimli oyunu 1980’de bu sahnede oynanmaya başlamış ve 12 Eylül 1980 Darbesi ve sonrasında da oynamaya devam etmiştir. Küçük Sahne’nin sonu da İstiklal Caddesi’ndeki diğer sinema ve tiyatrolar gibi olur ve 2018’de kapanır.
Küçük Sahne de İstiklal Caddesi’ndeki diğer tiyatrolar gibi devrimci gençliğin sanatsal ve kültürel birikimine katkısı olan mekânlardan biridir.

Yeni restore edilen Atlas Pasajı’nın birinci katında bulunan Küçük Sahne, 2021.
Video-Fotoğraf: Çağrı İşbilir