İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ)


İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), ülkemizin ilk teknik üniversitesi olup tarihi, 1773’e, “Mühendishane-i Bahr-i Hümayun”a kadar uzanmaktadır. 1928’de “Yüksek Mühendis Mektebi” adını alan okul, Gümüşsuyu Kışlası’nın yanı sıra Taşkışla ve Maçka Silahhanesi’ni de kullanmıştır. 1944’te İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) olarak yeniden yapılandırılmıştır.

1944’te İstanbul Teknik Üniversitesi Gümüşsuyu binası olan Gümüşsuyu Kışlası, 1900’lerin başında çekilen bir fotoğrafta.
Feza Kürkçüoğlu Arşivi
1944’te İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ne dönüşen Taşkışla binası, 1900’lerde çekilen bir fotoğrafta.
Feza Kürkçüoğlu Arşivi

İTÜ Gümüşsuyu, 68 Kuşağı’nın örgütlü olduğu okulların başında gelir. Devrimci öğrenci hareketinin ABD’nin 6. Filosu’na karşı sürdürdüğü eylemler 1968’den itibaren sürerken, 1969’da yurt binasına yapılan polis baskınında Vedat Demircioğlu isimli öğrenci öldürülür ve yurt kapatılır.

1968 İstanbul Üniversitesi işgalini destekleyen İstanbul Teknik Üniversitesi Gümüşsuyu öğrencileri boykotta.
Feza Kürkçüoğlu Arşivi

1975-1985 yılları arasında İTÜ Gümüşsuyu, devrimci öğrencilerin çoğunlukta olduğu, akademik-demokratik haklar için mücadelenin verildiği bir okul olarak öne çıkar. Sürdürülen anti-faşist mücadelede gerek okul gerekse de Taksim semti için İTÜ önemli bir mevzi olmuştur.

1975’te öğrencilerin kurduğu İTÜ-DER, İTÜ öğrencilerinin örgütlenmesinde önemli rol oynarken bir yandan da Taksim bölgesinde faaliyet sürdürür. İTÜ Gümüşsuyu, İTÜ Taşkışla ve İTÜ Maçka binalarında öğrenim gören öğrencilerin bazı dersleri ortak olduğundan öğrenciler, saldıran ülkücülere birlikte karşı koyarlar.

İTÜ Maçka İşgali, 1975.
Fotoğraf: Coşkun Aral

1977 yılında Gümüşsuyu’nda bulunan İTÜ Spor Kulübü’nün yönetimine gelen devrimci öğrenciler, spor karşılaşmalarının yanı sıra kültür-sanat faaliyetleri de sürdürürler. Düzenledikleri “Üniversiteler Arası Folklor Şenliği” ve “İTÜ Şenliği” büyük ilgi görür. Öğrencilerin 1978’den itibaren yurt istekleri için yaptıkları eylemler sonunda 1969’da kapanan İTÜ Yurdu, Maçka binasında açılır.

İstanbul Teknik Üniversitesi Gümüşsuyu binası, 2021.
Video-Fotoğraf: Çağrı İşbilir 
İstanbul Teknik Üniversitesi Maçka binası, 2021.
Video-Fotoğraf: Çağrı İşbilir
İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla binası, 2021.
Video-Fotoğraf: Çağrı İşbilir