BELLEK
MEKANLARI

Künye


Research Institute on Turkey
University of the Commons
New York

info@riturkey.org
www.RITurkey.org
www.unicommons.org

Yazar
Feza Kürkçüoğlu

Fotoğraf ve Video
Çağrı İşbilir

Proje Konsepti
Eylem Delikanlı

Proje Koordinatörü
Aylin Tekiner

Editörler
Aylin Tekiner, Eylem Delikanlı

Son Okuma
Aylin Tekiner

Çeviri
Contentus Çeviri

Çeviri Son Okuma
Eylem Delikanlı, Ela Hochstrasser

Fact Check
Bülent Aydın, Ümit Kıvanç

Basılı Tasarım
vardal caniş

Web Tasarım
Néopublico

Arşiv Fotoğrafları ve Görselleri
Raporda yer alan tüm görsel malzeme Coşkun Aral, Ali Öz, Feza Kürkçüoğlu, Mehmet Kaçmaz (NarPhotos), Çiğdem Üçüncü (NarPhotos), Çağrı İşbilir ve SALT Araştırma ve Tarihsel Adalet için Bellek Müzesi’nin bilgisi ve izni dahilinde kullanılmıştır.

İzinlerin alınmasından ve kullanım izni alınan arşivlerdeki materyallere gerekli referansların yapılmasından arşiv sahibi (izni veren) sorumludur. RIT’in bu konuda hiçbir sorumluluğu yoktur. RIT, bu izinlerin alındığını kabul eder ve buradan hareketle arşivleri buna göre kullanır. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca bu materyallere ilişkin gerekli onay ve izinlerin alınması arşiv sahibinin sorumluluğundadır.

Bu ön rapor çalışması Friedrich Ebert Stiftung Türkiye Ofisi tarafından desteklenmiştir.

Bu ön raporda yer alan görüşler FES Derneği Türkiye Ofisi’nin görüşlerini temsil etmez.


Rapor Yazımı

Feza Kürkçüoğlu, araştırmacı, yazar. İstanbul ve kurum tarihleri üzerine sergi, kitap çalışmaları ile çeşitli kurum arşivlerinin düzenlemelerinde bulundu. 40 yılı aşkın süredir sol parti ve sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak yer almakta. 30 yıldır çeşitli dergi, gazete ve web sitelerinde sol ve yakın tarih üzerine yazılar yazmakta.


Fotoğraf ve Video

Çağrı İşbilir, İstanbul doğumlu ve halen İstanbul’da yaşamakta. Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV Bölümü’nden 2015 yılında mezun oldu. 2021 yılında Marmara Üniversitesi GSF Fotoğraf Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı ve aynı kurumda Fotoğraf Bölümü Tezli Yüksek Lisans programında eğitim hayatına devam etmekte. 2015 yılından bu yana belgesel ve kurmaca olarak film ve fotoğraf çalışmaları yapmakta.


Teşekkür

Öncelikle, bu raporda yer alan bellek mekanları hakkında anı ve bilgilerini paylaşan Bülent Aydın ve Ümit Kıvanç’a teşekkürlerimizi sunarız. Fotoğraf arşivini bizimle paylaşan Coşkun Aral, Ali Öz ve SALT Araştırma’ya destekleri için müteşekkiriz. Friedrich Ebert Stiftung Türkiye Ofisi ve program sorumlumuz Mert Onur’un yardım ve desteği olmadan projeyi tamamlamamız mümkün değildi. Birlikte çalışmak gerçekten bir zevkti.

Burada adı geçmeyen ancak bu projeye ilham veren ve faşizme karşı mücadelelerinde darbenin hedefinde olanların anısına saygıyla…

RIT ekibi ve Feza Kürkçüoğlu